mobil menu
ara
İçeriçumra Mah. Malazgirt Cd. No.29 Çumra/Konya içeri çumra ss adres
info@ssicericumra.com içeri çumra ss mail
0332 458 25 50 içeri çumra ss telefon

HARTAPU Krallığı, Çumra

yayın tarihi 01/03/2020     okuma sayısı 2175
HARTAPU Krallığı, Çumra Çiftçimzin sulama kanalında bulduğu ve “Hartapu” adlı kralın icraatını anlattığı Luvice yazıt sayesinde bilinmeyen krallığın varlığı ortaya çıktı. 

Konya Bölgesi Arkeolojik Yüzey Araştırması Projesi (KRASP), Kültür ve Turizm Bakanlığının izniyle 2017 yılında, Oxford Üniversitesi, Chicago Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi ve Ankara İngiliz Arkeoloji Enstitüsü iş birliğinde başladı. 

Konya’nın, Anadolu’nun arkeoloji alanında en zengin ve bereketli yerlerinden olduğuna işaret eden Massa, “Burası adeta Mezopotamya gibidir. Karatay ile Çumra ilçesi sınırlarında yer alan bölge, arkeolojik anlamda çok verimlidir. Mezopotamya standartlarındaki bu havza yeni keşiflere kapı aralıyor.” diye konuştu.
Bereketli topraklarıyla ön plana çıkan Çarşamba Deltası’nda 4 bin 500 yıldır tarım yapıldığını anımsatan Massa, “Küçük köy yerleşimlerinden büyük imparatorluğa geçiş sürecini merak ediyoruz. Burada ilk sulama kanalları milattan önce 2500’lü yıllarda başlıyor. Tarımsal sulamada kullanılan toprak kanallar tespit edildi. Suyu Çarşamba Çayı’ndan alıyorlar. Kanallarla suyu ıslah edip tarımda kullanmışlar. Hububat üretiminde değerlendirmişler ve burada sulu tarım yapmışlar.” ifadesini kullandı.
  • Aklınıza takılan
    sorular mı var?
  •  
  • Hemen arayın
  • 0332 458 25 50
İçeriçumra Tarımsal Kalkınma Kooperatifi olarak en iyi çekilde üyelerimize sunmak için durmadan çalışmaktayız.
Resmi web sayfamızda Gizlilik bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.
www.ssicericumra.com © 2020 Çumra / İçeriçumra Tarımsal Kalkınma Kooperatifi. Her türlü usulsüz reklam veya kullanımdan doğabilecek hak kayıpları için cezai işlemler yürütülecektir.